המוות בא לפנות בוקר

by David Peretz דויד פרץ

/

about

האור המקפח של תחילת אוגוסט 2006 התגבר על כל המחסומים, התפתל וחדר דרך חרכים צרים בחלוני. פסי אור נמתחו על הקיר מפלחים את החושך העוטף, מכים בעפעפיים כפרפרי אש, עד שחדרו לתודעתי. פקחתי את העיניים, הובסתי בידי השמש, הבוקר רק עלה ויום שלם . הפריד ביני לבין ההופעה בלילה. כדרכן של הופעות, גם זו נקבעה כמה שבועות מראש, בלוז, הייקו, כמה שירי עצב ושיר אחד של תקווה, הכל תוכנן מראש, הכל פרט למלחמה. התקשרתי אל בעל המקום, בלבנון יש מלחמה אמרתי - אז מה השיב, נפסיק לחיות? קבענו, פרסמנו, הופעה תהיה

פתחתי את המחשב, שוטטתי באתרי חדשות וסקופים מחפש את התמונה המקורית שממנה ניתן להרכיב בצורה הגיונית, את הפאזל הזה שנקרא החיים הישראליים, ואז צדה את עיני הכותרת - ארבעה חיילים נהרגו מפגיעה ישירה בטנק, בינם בנו של..., פרטים בפרטי...

הרבה מתים נפלו באותו אוגוסט אכזרי ורותח, אך הידיעה הזו ננעצה בתודעתי וסירבה להתפוגג. שוב ושוב חשבתי על המוות הזה, זה אשר בא לפנות בוקר, חשבתי על שירי הנופלים, על שירי יום הזיכרון, ולפתע עלה מול עיני חזיון תעתועים, בו קמים הארבעה מצידי הטנק המפויח, משאירים את הנשק והאפוד המעשן על האדמה, מתחילים ללכת, מי בזחילה מי בצליעה, עולים ובאים אחד אחד, נתמכים איש ברעהו, עטופים בתכריכי זיכרון רכים, מובילים שיירה של עשרות ומאות נופלים, אשר בין רגע הופקעו מחייהם הפרטיים, ונולדו במותם מחדש כגיבורי החיל והאומה, גיבורים שנצרפו באש ועופרת, עשויים ללא רבב, בעיניים עצומות לרווחה, דמעות ממתכת קפואות על פניהם השחורים, גדודים של מתים צעירים המשרכים את דרכם אט אט, מהרי ועמקי ארץ הגזירה, כל הדרך חזרה אל הבית.
המראה הזה הכה בי כמכת חשמל, לא יכולתי להשתחרר מהתמונות אשר הופיעו שוב ושוב, בכל פעם שעצמתי את עיני. תהיתי כיצד היו חשים לו חלפו כמלאכי שרת מלווים את השמועה, אותה שמועה ארורה אשר עשתה את דרכה באכזריות אטומה, ובמהירות חרישית בין הערים אשר רק הקיצו. שמועה עקשנית שנדדה בכל רחבי הארץ, עד אשר הגיעה אל רחובות העיר בה אני חי. התבוננתי מהמרפסת, ולפתע ראיתי על הכביש הריק בדרך מצדה, תהלוכת רפאים החולפים בין ילדים של סוף הקיץ, הולכים בדרכם אל הלא נודע.

האם היו עומדים לרגע מהצד, מתבוננים במחזה היומי והכה שגרתי של עוד בוקר ישראלי. עוד בוקר בו הרוח הקיצית הקלושה מזיזה עלים בחוסר תוחלת ימינה ושמאלה. האם באותו הרגע היו אוהבים יותר מכל את החיים שבעבורם הקריבו את חייהם? לא ידעתי להשיב, לא יכולתי למצוא לעצמי תשובות,. וכשכולי גאות וצער, לקחתי את הגיטרה ודובבתי את הרגע. המילים והלחן בקעו ממני, חשתי שכל מה שאני עושה זה בסך הכל לתעל את המחשבות והתחושות של תערוכת הרפאים שחלפה ברחוב. לפעמים בהופעות אני נשאל מדוע חשבתי לכתוב את השיר הזה דווקא מהזווית של הנופלים, והתשובה תמיד זהה, לא חשבתי לכתוב אותו, מישהו או משהו הכתיב לי את השיר.

באותו ערב הופעתי. כמו הקהל, אף אני הייתי קרוע לגזרים מההתרחשות המשונה הזו. הופעה בסיומו של יום עם כל המילים שנכשלות לאלחש את התחושה הקשה כשמספר הזה עולה ועולה, ועוד ועוד עומדים מצטרפים למניין הנופלים. ומצד שני, האם לא בשביל ההופעות האלו, הדיאלוגים האנושיים, אותה שגרה מבורכת שמתמצה בצלילים , שירים ואנשים שיוצאים לשמח את נפשם - האם לא בשביל החיים האלו אנו נלחמים?
בעל המקום היה מופתע כמוני, מסתבר שאנשים רוצים לצאת, המקום מלא, התחלתי לשיר ולנגן, ושיר אחר שיר, ראיתי כיצד המוזיקה והעצב מהבהבים כנרות נשמה בפניהם של האנשים, עד שלבסוף אזרתי אומץ ואמרתי - זה שיר חדש שכתבתי היום, הוא נקרא "המוות בא לפנות בוקר".

lyrics

המוות בא לפנות בוקר

המוות בא לפנות בוקר
מתוך ענן לבן
בשקט הקר ידעתי שבא
לקחת אותי מכאן

עזבתי את הנשק
המוות לחובש חיכה
בין ארזים מעליי, דעך הכוכב
שנתקל באור הזריחה

נשמתי הפכה לתכלת
כשידו בידי אחזה
שאלתי מה קרה לי?
אבל אף אחד לא ענה

השחר שהפציע
בער באור זהב
הלכתי עם המוות
אל ארץ אבודה

בערים שרק הקיצו
חלפנו כמו שמועה
מקצין העיר יצאו לבשר...

בין ילדים של סוף הקיץ
ציפור פצועה נפלה
המוות לא עצר
גם כשקראתי שוב ושוב ושוב בשמה.

השחר שהפציע
בער באור זהב
שאלתי מה קרה לי?
אבל אף אחד לא ענה

נשמתי הפכה לתכלת
כשידו בידי אחזה
הלכתי עם המוות
הלכתי בלי סיבה.

credits


דויד פרץ - מילים לחן עיבוד ביצוע

tags

license

all rights reserved

about

David Peretz דויד פרץ Be'Er Sheva, Israel

.דויד פרץ, מוזיקאי, יוצר וגנן תרבותי, חי בבאר שבע .

צילום באדיבות אבי נתן

David Peretz is a musician, producer, writer and 'cultural gardener', based in Be'er Sheva -on the edge of the desert in the south of Israel. He was the leader of 'Blueband' - a melancholic slow core band, and participated in many other alternative projects. Nowadays he leads a musical solo career

צילום באדיבות אבי נתן
... more

contact / help

Contact David Peretz דויד פרץ

Streaming and
Download help

Shipping and returns

Redeem code