המסע הארוך

by דויד פרץ ואלעד שופן

supported by
Elad Tsur
Elad Tsur thumbnail
Elad Tsur Short ambient soundtrack which is also featuring one beautiful Hebrew song. perfect. Favorite track: צעד אחד לפני.
/
1.
2.
3.
02:19
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.
16.
17.
18.
19.
20.
21.
22.

about

פסקול לסרט המסע הארוך מאת ערן קולירין.
כאשר אתה מביים סרט וכל גחמה יצירתית שלך מלווה בארבעים אנשי צוות, שתי משאיות ציוד, משמרת און-ליין אוף-ליין והשד יודע מה עוד, אתה לומד להיות מנומק. לאו דווקא מפני שאתה מאמין בנימוקים שלך, אלא פשוט מפני שאתה צריך להסביר להרבה מאד אנשים למה אתה חייב לצלם איזה עץ עלום, באמצע הלילה, ברחוב הכי חשוך בתל אביב, למרות שאתה מבין טוב מאד שזה מצריך שמונה משאיות תאורה ולמרות שאתה מבין שזה גוזל שנות חיים שלמות מהמפיקה שלך. ''בגלל שאני אוהב את העץ הזה'', הוא לא הסבר מספיק במקרים האלה, אתה חייב להמציא משהו הרבה יותר מורכב.

מוסיקאים, לעומת זאת, הם עם לא מנומק. זו תכונה נשגבת להיות לא מנומק, כשהנדריקס חובט את הגיטרה שלו לתוך סט התופים, הוא לא מנומק, הוא כועס. מוסיקה, מכל האמניות, היא זו שקרובה במידה הרבה ביותר לרגש טהור. קולנוע פעמים רבות הוא האמנות הרחוקה ביותר מרגש טהור.
זה לא שקולנוע לא מצליח לייצר רגש טהור, אלא שהוא נזקק לשם כך לכבלים הארציים יותר של המלה והסיפור. וסיפור הוא עניין שכלתני, אנחנו חושבים על סיפורים, אנחנו מבינים סיפורים, אנחנו מבינים דמויות ומבינים מילים. אנחנו לא מבינים מוסיקה - אנחנו מרגישים מוסיקה.

למוסיקאים, מצד שני אין מושג קלוש בסיפורים. הם לא מודים בזה, כמובן, אבל אין להם. הם מבלים את רוב
חייהם במחוזות הרגש הטהור, ברביצה על ספה בירכתי חדר מיקסים אפוף סיגריות ומחזור אקראי של אחד משלושה משפטים: ''תעלה קצת את השירה'', ''תשמיע את זה עוד פעם'' ו''מה עם הפיצה, מתי הזמנו?''.
לא שמדובר בעם של אהבלים, חלילה, שהרי שבמקרה של שני המוסיקאים כאן מדובר על אחד שהוא דוקטור לפיזיקה קוואנטית ושני שהוא פרח טיפוחיה של אריקה לנדאו, עם איי-קיו מוכח של מאתיים שמונים, שאפילו סטודנטיות לרפואה מנסות לגנוב ממנו זרע, אלא שכאשר הם עושים מוסיקה, הם עושים זאת בשפה אחרת לגמרי.

יצירה משותפת כמו קולנוע מבוססת על שפה משותפת. תשכחו מה שאי פעם ספרו לכם, אין דבר כזה צלם מחונן, עורך גאון, או במאי גאון. הטכניקה הייתה ותמיד תהיה עניין שולי, ישנה רק הרמוניה שבין אנשים, כשהיא קיימת הרכיבים הטכניים מגיעים למיצוי.
יצירת פס הקול, בסופו של עניין, היא המסע הזה למציאת השפה הזו. כאן הבעיה וכאן גם הקסם. המוסיקה היא חופן של רוח שאתה זורה על מבנה. אתה מנסה להסביר איך הוא נראה, חופן הרוח הזה, אתה מסמן אותו, אתה מצייר לו דמות, אתה מנסה להדוף אותו באוויר, לאבחן, לסמן, אבל בסופו של דבר אתה פשוט עומד ומנופף בידיים בחדר ההקלטה. הם - מצד שני - פשוט מנגנים אותה.

לא יכולתי לבקש פסקול טוב יותר לסרט הזה. לא יכולתי לבקש לעבוד עם מוסיקאים נהדרים יותר. התבקשתי לכתוב כמה מילים ולהסביר. אני אנסה, אבל זה חלקי, מפני שבסופו של דבר זה נפלא ממילים, זה מאבק וזעם ושוך הזעם ו''שום דבר לא ייצא מהסרט הזה אף פעם'' ופתאום מתוך הכול, ברגע אתה רואה משהו מבליח והוא צלול ואמת ושלם, לא יודע, ממרחק הזמן - כבר כמעט שנה לאחר סיום הצילומים - לא מתחשק לי לנמק. הדבר נח לו שם והוא מרגש אותי כשאני מקשיב.

ערן קולירין, 2005.

לקריאה נוספת על עשיית פסקול הסרט סדרה של מאמרים בבלוג של דויד פרץ

המסע הארוך חלק א - bit.ly/1rL2ORg
המסע הארוך חלק ב - bit.ly/1timiNH
המסע הארוך חלק ג - bit.ly/1pwyGD2

credits

released December 21, 2012

רות דולורס וייס - שירה בהלילה יורד
אבינועם אבינועם - חצוצרה

דויד פרץ ואלעד שופן - כל השאר
נחזה והוגשם באולפני סוף היקום, באר שבע, 2004

tags

license

all rights reserved

about

David Peretz דויד פרץ Be'Er Sheva, Israel

.דויד פרץ, מוזיקאי, יוצר וגנן תרבותי, חי בבאר שבע .

צילום באדיבות אבי נתן

David Peretz is a musician, producer, writer and 'cultural gardener', based in Be'er Sheva -on the edge of the desert in the south of Israel. He was the leader of 'Blueband' - a melancholic slow core band, and participated in many other alternative projects. Nowadays he leads a musical solo career

צילום באדיבות אבי נתן
... more

contact / help

Contact David Peretz דויד פרץ

Streaming and
Download help

Shipping and returns

Redeem code

Track Name: כשהלילה יורד - עם רות דולורס וייס
שיטבעו האוניות
שישרף הפחד
אולי ניפול אחורה
לעולם

בלי כאב לב
בלי אשמה
בלי עבר

בלי לפחד
בלי חרטה
בלי מחר

ולמה זה מרגיש כל כך לבד?
איך זה בוער
כשהלילה יורד